Model 1052

Model 1052 are un aspect rustic și impunător, construit în jurul unei vetre deschise și al unei placări ample din piatră decorativă în nuanțe naturale. Panoul central în ton deschis, polița masivă și baza curbată completează un ansamblu cald, potrivit pentru interioare cu personalitate.

Ai nevoie de ajutor? Echipa noastră îți stă la dispoziție pentru a răspunde întrebărilor și a oferi asistență:

Model 1052 cu vatră deschisă, placare din piatră decorativă și bază curbată

 

Model 1052 este un șemineu cu prezență puternică. Este realizat într-un stil rustic, în care piatra decorativă devine elementul principal al întregii compoziții. Aspectul său masiv, proporțiile înalte și combinația dintre suprafețele texturate și zona centrală netedă creează un ansamblu expresiv. Este potrivit pentru un interior în care se dorește o atmosferă autentică și caldă.

Vatra deschisă este poziționată frontal și este încadrată de elemente din piatră, care conturează clar zona focului. Deschiderea are proporții echilibrate și păstrează imaginea clasică a unui șemineu tradițional, în care focul rămâne punctul central al amenajării. În jurul acestei zone, piatra adaugă textură și dă construcției un aer solid, bine ancorat în spațiu.

Placarea exterioară este realizată din piatră decorativă în tonuri variate de gri, bej și maro, cu bucăți așezate neregulat, ceea ce accentuează caracterul rustic al modelului. Acest joc de nuanțe și volume face ca șemineul să pară lucrat cu multă atenție și îi oferă personalitate fără să aibă nevoie de ornamente complicate. Piatra urcă pe toată hota și îmbracă și lateralele, păstrând unitatea vizuală a ansamblului.

În partea centrală superioară apare un panou finisat într-o nuanță deschisă, care temperează vizual densitatea pietrei și creează un contrast plăcut. Acest detaliu aduce echilibru și face ca modelul să nu pară prea încărcat, chiar dacă are o construcție amplă și robustă. Între zona focarului și panoul central se observă și o poliță lată, care marchează frumos trecerea dintre cele două registre ale compoziției.

Baza șemineului are o formă curbată, ceea ce îndulcește ansamblul și adaugă un detaliu aparte într-o construcție dominată de suprafețe verticale și texturi minerale. Această linie rotunjită contribuie la imaginea sa solidă și primitoare, iar împreună cu piatra decorativă întărește stilul rustic al modelului.

Modelul 1052 se potrivește foarte bine într-o casă de vacanță, într-un living cu finisaje naturale sau într-un interior în care lemnul, piatra și tonurile pământii sunt deja parte din amenajare. Este alegerea potrivită pentru cei care își doresc un șemineu cu aspect tradițional. Prin vatra deschisă, placarea bogată din piatră și baza curbată, Modelul 1052 creează o atmosferă caldă și autentică, așa cum mulți își imaginează un șemineu rustic adevărat.