Publicat pe

Un șemineu pe gaz pentru un proiect la poalele Vezuviului

cucina open space con caminetto a gas palazzetti

Un șemineu pe gaz pentru un proiect la poalele Vezuviului

de Valeria Garbo

Începem anul cu un nou proiect care ne poartă în Campania, la Napoli, mai exact la poalele Vezuviului. Astăzi ne însoțește arhitectul Guido Sica, care ne-a povestit despre inspirația ce a dat formă unei case moderne și inovatoare.

Inspirația proiectului
Principalii factori, pilonii proiectării, au fost trei: utilizarea optimă a luminii naturale, posibilitatea de a avea o vedere panoramică spre Vezuviu și cerința beneficiarului pentru un spațiu care să inspire convivialitate. Toate acestea păstrând un stil minimalist, modern și inovator în alegerea materialelor. Cum să unim armonios aceste nevoi?

cucina living progetto vesuvio
 

zona living caminetto a gas palazzetti vesuvio
 

S-a optat pentru un open space, cu integrarea bucătăriei și zonei de living: lumina poate pătrunde din plin, iar o fereastră largă oferă o priveliște de neegalat asupra peisajului exterior. Mișcarea între spații este fluidă, iar locuitorii casei se pot deplasa liber dintr-o încăpere în alta. Materialele alese pun accent pe inovație și funcționalitate: plăci mari din sticlă (120×120 cm), panouri de fibră de sticlă imprimate în living și ecomaltă în băi.

caminetto a gas palazzetti progetto vesuvio
 

Elementul central și catalizatorul zonei de zi este șemineul pe gaz Palazzetti, spectaculos în varianta cu sticlă pe trei laturi și bază „plutitoare”. Deși designul casei este modern, în linii și materiale, poziționarea șemineului păstrează un aer mai tradițional, amintind de focarele de odinioară, în jurul cărora se aduna seara întreaga familie. Elementul perfect pentru a crea convivialitatea dorită de proprietarii casei!